понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 120
home Вести

Кремљ: Лондон нема цврсти докази за обвинувањата во случајот Скрипал

Кремљ: Лондон нема цврсти докази за обвинувањата во случајот Скрипал
epa06998336 An undated handout photo made available by the British London Metropolitan Police (MPS) showing both suspects, Alexander Petrov (R) and Ruslan Boshirov (L), at Salisbury train station at 16:11hrs (BST) on 03 March 2018. The MPS reported on 05 September 2018 that they have charged two suspects ? both Russian nationals, Alexander Petrov and Ruslan Boshirov, - in relation to the attack on Sergei Skripal and his daughter Yulia who were found unconscious on a bench in Salisbury city centre southern England, on 04 March 2018, after being poisoned by a Novichok nerve agent. The MPS state that, 'We now have sufficient evidence to bring charges in relation to the attack on Sergei and Yulia Skripal in Salisbury and domestic and European arrest warrants have been issued for the two suspects. We are also seeking to circulate Interpol Red Notices.' EPA-EFE/LONDON METROPOLITAN POLICE / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков изјави дека на Русија ќе и бидат потребни поцврсти докази од Велика Британија за да ги прифати британските тврдења за руска вмешаност во труењето на пребеганиот агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија.

Песков изјави дека не сака да зборува подетално за обвинувањата од Велика Британија, бидејќи тие се изнесуваат без да се имаат доволно цврсти докази.

Изјавата доаѓа откако британските власти соопштија дека еден од двајцата Руси што се осомничени за труењето на Скрипал е агент на руската безбедносна служба ГРУ.

Воедно, британските медиуми денеска објавија дека покрај двајцата агенти обвинети за труењето и трет руски агент бил испратен како претходница, да го следи Скрипал.

Коронавирус