петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 47
home Вести

КРЕАТОРОТ НА ВАКЦИНАТА „АСТРАЗЕНЕКА“ ПРЕДУПРЕДУВА Следната пандемија може да биде посмртоносна

КРЕАТОРОТ НА ВАКЦИНАТА „АСТРАЗЕНЕКА“ ПРЕДУПРЕДУВА Следната пандемија може да биде посмртоносна

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза со ковид-19, предупреди еден од научниците вклучени во развојот на вакцината Оксфорд-АстраЗенека.

Професорката Сара Гилберт рече дека треба да се инвестираат повеќе ресурси во подготвеноста за пандемијата за да се зачува постигнатиот напредок. Таа, исто така, предупреди дека вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни против сојот омикрон и дека луѓето треба да бидат внимателни додека не се дознае повеќе за тоа.

Ова нема да биде последен пат вирусот да ни се заканува

– Ова нема да биде последен пат кога вирусот ни се заканува. Следниот вирус може да биде полош. Може да биде позаразен, смртоносен или и двете. Економските загуби што ги претрпевме значи дека сè уште нема средства за да се подготвиме за пандемија. Напредокот што го постигнавме и знаењето што го стекнавме не смее да се изгуби – рече Гилберт.

Зборувајќи за сојот омикрон, таа рече дека неговиот спајк протеин содржи мутации за кои е познато дека го зголемуваат преносот на вирусот.

– Но, има дополнителни промени што може да значат дека антителата предизвикани од вакцини или инфекција со други видови може да бидат помалку ефикасни во спречувањето на инфекцијата со омикрон. Треба да бидеме внимателни и да преземеме чекори за да го забавиме ширењето на оваа нова варијанта – додаде таа.

Сепак, Гилберт рече дека намалената заштита од инфекција и лесна болест не мора да значи намалена заштита од сериозни болести и смрт. Таа, исто така, повика на брз напредок во испораката на вакцини и лекови за време на пандемијата да стане норма.

– Нема причина да не се развие универзален лек за грип за да се елиминира оваа закана – истакнува Гилберт.

Новите правила за патниците во Британија се задоцнети

Британската влада во саботата објави дека сите патници кои доаѓаат во Обединетото Кралство сега ќе мора да направат тест за ковид пред поаѓањето во обид да се ограничи ширењето на омикрон. Од вторник наутро, од патниците на возраст над 12 години ќе се бара да покажат докази за негативен ПЦР тест или антиген тест направен најдоцна 48 часа пред поаѓањето. И Нигерија е додадена на црвената листа на земји по појавата на поголем број случаи на омикрон.

Но, научникот кој ја советуваше британската влада рече дека промените во правилата за патување се задоцнети. Професорот Марк Вулхаус рече дека новите правила дојдоа премногу доцна за да се разликуваат од потенцијалниот бран на варијантата омикрон во Британија.

Омикрон се шири доста брзо во Британија

Професорот Вулхаус, член на владината научна група за моделирање на пандемиски грип (Spi-M), рече дека омикронот се шири доста брзо во Обединетото Кралство и може да ја замени делтата како доминантен вид во светот во наредните недели и месеци доколку продолжат сегашните трендови.

Обединетото Кралство забележа 86 нови случаи на сој омикрон во неделата, со што вкупниот број достигна 246. Вкупно 43.992 случаи и 54 смртни случаи беа пријавени во неделата во рок од 28 дена од позитивниот тест за коронавирусот.

Коронавирус