сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 94
home Вести

Кражба во воена база во Шведска, исчезнале тенкови

Кражба во воена база во Шведска, исчезнале тенкови

Шведската полиција соопшти дека се украдени две воени возила, тешки речиси седум тони, од воен магацин во близина на Стокхолм.

Во возилата високи 2,8 метри и долги 5,32 метра немало оружје, муниција или експлозив.

Се претпоставува дека кражбата на тенковите од базата Енкопинг, 70 километри од шведскиот главен град, се случила ноќта меѓу вторникот и средата.

Коронавирус