вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Кралицата Елизабета Втора со божиќна порака до граѓаните

Кралицата Елизабета Втора со божиќна порака до граѓаните

Британската кралица Елизабета Втора денеска во божиќната порака им оддаде признание на сите за искажаната солидарност во текот на оваа пандемиска година и порача дека „по најтемната ноќ, постои надеж во нова зора“.

-Секако дека овој период од годината на многумина ќе им донесе тага, некои ќе плачат поради загубата на саканите, а други ќе бидат одвоени од своите пријатели и семејства поради почитување на епидемиолошките мерки, а сите знаеме дека за Божик најмногу сакаме прегратка или подадена рака. Доколку спаѓате во овие луѓе, сакам да ви кажам дека не сте сами, истакна кралицата во претходно снимената порака која денеска беше емитувана.

И покрај проблемите, како што додаде таа, пандемијата на некој начин ги зближи луѓето.

Кралицата (94), која како и многумина го прославува Божик далеку од своето семејство, истакна дека луѓето во Обединетото кралство и низ светот достоинствено се соочија со предизвиците од оваа година, нагласувајќи дека е „горда и трогната од тој тивок и нескротлив дух“.

На крајот посебно им се заблагодари на младите, сите работници и останатите добри луѓе кои се борат против пандемијата и им помагаат на другите.

Коронавирус