понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 106
home Вести

Кралицата Елизабета прва дознала за смртта на принцот Филип: Верувале или не, постои план како да се одвиваат работите по неговата смрт

Кралицата Елизабета прва дознала за смртта на принцот Филип: Верувале или не, постои план како да се одвиваат работите по неговата смрт

Принцот Филип, сопруг на кралицата Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст.

Тој беше пуштен од болница пред неколку недели, каде помина еден месец поради инфекција и срцеви проблеми. Иако сите се надеваа дека сопругот на британската кралица ќе успее да се опорави, денес од Бакингемската палата пристигна веста дека принцот Филип починал. Додека британската и светската јавност жалат за Бакингемската палата, многумина се прашуваат што ќе се случи понатаму.

Операција Четврти мост
Откако војводата почина, Велика Британија ја започна операцијата „Четврти мост“.

Според овој план, кога принцот ќе умре, јавноста мора да биде информирана, но како тоа ќе се направи зависи од времето во денот кога настапила смртта.

Кралицата Елизабета Втора била, се разбира, првата што била известена, освен ако не била покрај него за време на неговата смрт. Потоа биле информирани членовите на семејството, потоа Лорд Чембрлен, кој е првиот човек на кралската куќа, а таа функција во моментов ја извршува поранешниот шеф на разузнавачката служба МИ5, Ендру Паркер.

Потоа тој го известил премиерот на Велика Британија и дури тогаш беше информирана јавноста.

Знамиња на половина копја
Низ Велика Британија и Комонвелтот, знамињата ќе бидат спуштени на половина копје во чест на Филип. Сепак, тоа не е случај со Бакингемската палата, односно кралското знаме ќе продолжи да се вее како симбол на континуитетот на монархијата. Се спушта само во случај кралот или кралицата да умрат.

„Свечениот стап“ во британскиот парламент ќе биде покриен со црна крпа, а членовите на ова тело ќе носат црни машни или црни панделки околу рацете.

Тој сакаше „мирно збогување“
На принцот Филип му беше дозволен државен погреб, но според извештаите во медиумите, тој сакал едноставен погреб со тесен круг на луѓе. Неговото тело ќе лежи во палатата Сент Џејмс, каде што беше извршена богослужбата по смртта на Дијана, наместо во холот Вестминстер, како што му беше дозволено. Бидејќи во моментов се воспоставуваат груби мерки поради коронавирусот, тешко дека ќе и биде дозволено присуството на јавноста.

Богослужбата треба да се одржи во капелата Сент Џорџ, каде што се венчаа Хари и Меган Маркл. Уште пред пандемијата, тој планираше службата да се изврши во тесен круг, така што на неа ќе присуствуваат само членови на семејството и некои шефови на држави. Островските медиуми пишуваат дека Филип, кој помина 13 години служејќи во британската морнарица, избра тоа да биде нешто како воен погреб.

Според светските медиуми, тешко дека ќе им биде дозволено на ТВ-камерите да влезат во капелата. После тоа, треба да биде погребан во „Градините Фрогмор“, каде што почиваат кралицата Викторија и принцот Алберт.

Лорд Чембрлен ќе биде одговорен за организирање на погребот, а сите планови за погребот ќе ги потпише кралицата. За време на периодот на жалост, таа нема да се појави во јавноста.

Без донесување закон
Официјалниот период на жалост за кралицата Елизабета Втора трае осум дена, а некои делови од британската влада би морале да одбијат да усвојат некои закони во тоа време. Треба да се одржи семејна средба, но овој дел од планот зависи од сегашните мерки на коронавирусот.

Црни костуми
Да ве потсетиме, сите членови на семејството мора да имаат црна облека со себе во секое време од патувањето, за секој случај. Ова правило беше вклучено кога кралот Џорџ Ви, таткото на кралицата Елизабета Втора, почина во 1952 година. Кралицата и Филип во тоа време биле во Африка и морале веднаш да се вратат во Лондон, но не ја спакувале соодветната облека.

Кога слетаа во главниот град на Велика Британија, им беше донесена црна облека пред да се појават пред печатот. Во моментот кога јавноста ќе дознае за смртта на принцот Филип, секогаш кога ќе видите членови на кралското семејство, тие ќе бидат во црно. Постои можност мажите да носат и црна лента.

Семејството потоа ќе ги откаже сите социјални настани, иако има прашање дали ќе „почитуваат“ некои веќе договорени ангажмани.

Коронавирус