недела, 4. декември 2022. Вести денес: 55
home Вести

Кралицата Елизабета има привилегии за кои останатите од нејзиното семејство можат да сонуваат

Кралицата Елизабета има привилегии за кои останатите од нејзиното семејство можат да сонуваат

Кралицата Елизабета Втора ги ужива многуте привилегии што ѝ ги носи нејзината позиција на монарх.

Никогаш не може да биде уапсена и одведена во затвор. Сосема е безбедна од гонење на службите на прогонот.

Кралското семејство беше поштедено од барањето за добивање информации. Тие можат да објават само за медиумите колку што сакаат. Тие не треба да споделуваат никакви информации со јавноста ако не сакаат.

На кралицата не ѝ е потребна возачка дозвола за да се најде зад воланот. Според законот, таа може да вози без лиценца и научила да вози за време на Втората светска војна кога управувала камион за прва помош.

Не ѝ треба пасош за патување. Сите британски пасоши биле издадени по наредба на кралицата Елизабета Втора, па затоа е непотребно да има и таа. Другите членови на семејството мора да имаат пасоши кога патуваат. Ова се однесува на принцот Филип, како и за принцот Чарлс.

Кралицата има привилегија да слави два родендени. Нејзиниот официјален роденден е 21-ви април. Втората прослава е организирана во втората сабота во јуни и е голема и шарена парада. Традицијата ја започнал кралот Џорџ Втори. Се одржува во јуни поради убавото време.

Кралицата има свој личен банкомат сместен во подрумот на Бакингамската палата.

Не мора да го плати данокот, но доброволно започнала да го плаќа во 1992 година.

Кралицата Елизабета поседува многу животни. Многумина знаат за нејзиното куче Корги, но таа поседува и лебеди во Темза, животни во британските води како делфини и китови.

Кралицата има и свој писател, а во моментов тоа е Корал Ен Дафи. Нејзината работа е од национално значење.

Таа е на престолот на црквата на Англија. Таа не може да премине во друга религија или да започне да оди во друга црква.

Кралицата Елизабета Втора е кралица на Австралија. Таа е на престолот од 6 февруари 1952 година и ја претставува нејзиниот гувернер.

Монарх е на неколку други земји, некои од нив Канада, Бахамите и Барбадос.

 

Коронавирус