сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 70
home Вести

Кралицата Елизабета го откажа патувањето за Северна Ирска по совет на докторот

Кралицата Елизабета го откажа патувањето за Северна Ирска по совет на докторот

Кралицата Елизабета Втора не се чувствувала добро, па „неволно“ го прифатила советот на докторот да го откаже патувањето во Северна Ирска.

Патувањето планирано за утре и задутре е одложено, соопшти Бакингемската палата.

Во соопштението, палатата наведе дека на кралицата и било препорачано да се одмори „следните неколку дена“.

Извор близок до палатата за Си-Ен-Ен кажал дека нејзиниот здравствен случај „не е поврзан со Ковид-19“.

„Нејзиното Височество е добро расположено и разочарано е што веќе нема да може да ја посети Северна Ирска“, се наведува во соопштението.

„Кралицата ги испраќа своите најтопли желби до луѓето во Северна Ирска и со нетрпение очекува да ја посети во иднина“, се додава во соопштението на Бакингемската палата.

Коронавирус