недела, 5. јули 2020. Вести денес: 108
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

Во живо

Мицкоски пред граѓаните во Крушево ја претставува програмата на ВМРО-ДПМНЕ

home Вести

Ковингтон ги повика американските демонстранти да се воздржат од вандализам

Ковингтон ги повика американските демонстранти да се воздржат од вандализам

Кошаркарот на Хјустон, Роберт Ковингтон упати апел за воздржаност на протестите во САД за смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд.

– Сега минуваме во тешко време. Се собравме да го промениме општеството. Демонстрантите и бунтовниците се различни луѓе. Нема потреба да ги расипуваме нашите области, да се впуштаме во вандализам. Не сакаме да пренесеме таква порака. Само постојаното известување за состојбата ќе донесе промена. Ние мора да размислиме за идната генерација, напиша Ковингтон на социјалните мрежи.

На 25 мај, полицаецот со светла боја на кожата Дерек Човин, го уапси 46-годишниот Флојд во Минеаполис, а потоа го притисна со коленото и го задуши. Флојд почина, што предизвика немири низ цела Америка. Многу познати лица дадоа поддршка на демонстрантите, вклучително и спортисти.

Парламентарни избори 2020