недела, 5. декември 2021. Вести денес: 107
home Вести

Ковид-19 ја однесе првата жртва во Белгија

Ковид-19 ја однесе првата жртва во Белгија

Белгиските власти го потврдија првиот смртен случај од новиот коронавирус, ковид-19, во земјата, јави дописничката на МИА.

Станува збор за 90-годишен пациент хоспитализиран во Брисел.

-И покрај сета медицинска нега, денеска почина 90-годишен пациент, изјави министерката за здравство, Маги Де Блок.

Властите им изразија сочувство на членовите на семејството на починатиот, а прес конференција е предвидена претпладнево.

Белгија сѐ уште се наоѓа помеѓу втората и третата фаза на безбедност во однос на пандемијата, трите региони не успеваат да се усогласат за мерките.

Додека Брисел и Валонија преземаат построги мерки како откажување на собири со повеќе од илјада лица во затворени простори, властите во северниот регион Фландрија стравуваат пред сѐ за економските последици од таквите мерки.

Коронавирус