понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 1
home Вести

Кошта: Португалија во моментов е во многу тешка ситуација поради пандемијата

Кошта: Португалија во моментов е во многу тешка ситуација поради пандемијата

Португалскиот премиер Антонио Кошта изјави дека земјата во моментов е во многу тешка ситуација поради пандемијата на коронавирус и дека ќе поминат неколку недели пред да се подобрат работите.

Со вкупно потврдени 668.951 случаи на Ковид-19 и 11.305 смртни случаи, вклучително и рекордни 293 смртни случаи вчера, Португалија има највисок седумдневен просек на нови случаи и смртни случаи на милион жители во светот.

– Ситуацијата не е„ лоша “, таа е„ ужасна“, мора да бидеме свесни дека минуваме низ најлошите моменти и дека тие ќе траат уште неколку недели, рече Кошта во своето синоќешно телевизиско обраќање.

Тој рече дека ситуацијата делумно се влошила затоа што неговата влада ги олеснила ограничувачките мерки помеѓу Божиќ и крајот на годината, но и поради вирулентноста на новата варијанта.

Кошта уште истакна дека Германија најавила испраќање воени медицински експерти во Португалија за да видат каков вид поддршка можат да дадат на земјата. Тој предупреди дека Германија и другите европски партнери не можат многу да помогнат и оти треба да се биде внимателен околу идејата за испраќање пациенти во странски земји, како што беше случајот помеѓу Германија и Франција, бидејќи Португалија има поинаква географска позиција што ја отежнува прекуграничната соработка.

Во врска со специфичната германска помош, португалскиот премиер рече дека она што и недостасува на Португалија се лекари и медицински сестри – кои не можат да го обезбедат, додека респираторите што се нудат не се потребни во моментов.

Медиумите објавуваат дека повеќе од 20 амбулантни возила со пациенти со Ковид-19 синоќа биле во колона пред најголемата португалска болница додека чекале да се испразни болнички кревет, а лекарите во другите болници предупредуваат на ризик од недостиг на медицински кислород.

Коронавирус