четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 89
home Вести

„Корпа“ од градот на забавата и коцката: Градоначалникот на Л.А. одби да работи во администрацијата на Бајден

„Корпа“ од градот на забавата и коцката: Градоначалникот на Л.А. одби да работи во администрацијата на Бајден
epa08270652 Mayor of Los Angeles Eric Garcetti attends an event with former US Vice President and Democratic presidential candidate Joe Biden (not pictured) a day after 'Super Tuesday' at the W Hotel in West Bevery Hills, in Los Angeles, California, USA, 04 March 2020. EPA-EFE/DAVID SWANSON

Градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети изјави дека ја одбил понудата да работи во администрацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, одлука што ја образложи со пандемијата на ковид-19.

Гарсети, кој се споменува како можен кандидат за министер за транспорт во администрацијата на Бајден, рече дека со зголемувањето на случаите на ковид-19 во вториот по големина град во САД, тој смета дека треба да остане градоначалник.

Гарсети е во карантин, откако неговата ќерка имаше позитивен тест на ковид-19 и истакна дека најголемиот број на инфекции и смртни случаи од вирусот во средата се забележани во вториот по големина американски град.

– Очекуваме да имаме повеќе починати лица, отколку што имаме простор за нив, рече градоначалникот на Л.А., додавајќи дека тоа го плаши.

Локални избори 2021