среда, 3. март 2021. Вести денес: 0
home Вести

Коронавирусот однесе два животи во Европа – „Најверојатно ќе има и уште“

Коронавирусот однесе два животи во Европа – „Најверојатно ќе има и уште“

Франција потврди две смртни случаи како резултат на коронавирусот, изјави француската министерка за здравство.

Ова се првите смртни случаи во Европа.

Во француските градови Париз и Бордо се потврдени два случаи на коронавирусот, изјави француската министерка за здравство Агнес Бузин.

Таа додаде дека веројатно ќе има и други случаеви, пишува Спутник.

-Пациентот има 48 години. Тој се врати од Кина. Помина низ градот Вухан, рече министерката за првата жртва од коронавирусот, објави „Франс Инфо“, притоа додавајќи дека тој бил “во контакт со десетина други лица по пристигнувањето во Франција”.

Коронавирус