сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 61
home Вести

Коронавирусот направи ужас во Бразил, огромен број на заразени и починати лица

Коронавирусот направи ужас во Бразил, огромен број на заразени и починати лица

Во последните 24 часа во Бразил се регистрирани 43.773 новозаразени со коронавирус, со што вкупниот број се искачи на повеќе од четири милиони, односно 4.041,638, соопшти Министерството за здравство на таа земја.

Во последното деноноќие од Ковид-19 починале 834 лица, односно 124.614 од почетокот на пандемијата.

Бразил е најтешко погодена земја во светот после САД. (МИА)

Коронавирус