недела, 13. јуни 2021. Вести денес: 53
home Вести

Коронавирусот коси во Индија – регистриран најголем број на смртни случаи од почетокот на пандемијата

Коронавирусот коси во Индија – регистриран најголем број на смртни случаи од почетокот на пандемијата

Индија денеска регистрира 4.329 нови смртни случаи предизвикани од коронавирусот, што е најголем број жртви во еден ден од избувнувањето на пандемијата.

Втор ден по ред, бројот на новозаболени е помал од 300.000, но вкупниот број на случаи на коронавирусот во Индија веќе надмина 25 милиони.

Американските медиуми јавуваат дека заразата досега однесе речиси 280.000 животи во Индија. (МИА)

ЕУРО 2020

Македонија