сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 86
home Вести

Коронавирусот коси во Бразил: Регистрирани повеќе од 15 милиони случаи, рекорд и во бројот на починати

Коронавирусот коси во Бразил: Регистрирани повеќе од 15 милиони случаи, рекорд и во бројот на починати

Бразил во последните 24 часа евидентирал 73.380 нови случаи на коронавирус, објави Министерството за здравство.

Со ова, вкупниот број на потврдени случаи во земјата ја надмина границата од 15 милиони, пренесува Ројтерс.

Министерството исто така соопшти дека Бразил во последниот ден забележал 2.550 смртни случаи од ковид-19, со што официјалниот број на загинати достигна 416 949.

ЕУРО 2020

Македонија