вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 110
home Вести

Коронавирусот го погоди и „Ајслендер“, 2.000 работници остануваат без работа

Коронавирусот го погоди и „Ајслендер“, 2.000 работници остануваат без работа

Исландската авиокомпанија Ајслендер денеска објави дека ќе затвори вкупно 2.000 работни места во сите свои дејности.

Компанијата се бори да преживее во време на пандемијата на новиот коронавирус, се додава во коминикето.

-Се надеваме дека ќе можеме брзо да ги рашириме крилјата бидејќи пазарот ќе се опорави и да регрутира засегнати вработени од сегашната мерка, рече извршниот директор на Боги Нилс Богасон.

Ајсландер, чии летови паднаа на помалку од 10 проценти од планираните, објасни дека намалувањето ќе влијае на екипажите, персоналот за одржување и тимовите на земја.

Коронавирус