понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 80
home Вести

Коронавирусот беснее во Бразил: За 24 часа нови над 48.000 заразени

Коронавирусот беснее во Бразил: За 24 часа нови над 48.000 заразени

Продолжува да расте бројот на лица кои се заразени со коронавирус во Бразил, а во последните 24 часа се регистрирани 48.105 нови случаи, со што вкупниот број на заразени сега изнесува 1.496.858 лица.

Во последното деноноќие од болеста умреле 1.252 лица, така што вкупниот број на жртви достигна речиси 62.000, соопшти Министерството за здравство, пренесуваат британските медиуми.

Бразил се наоѓа на второто место, по САД, според бројот на заболени и на смртни случаи од оваа страшна болест.

Коронавирус