среда, 21. април 2021. Вести денес: 169
home Вести

Корбин ја претстави изборната програма на британските лабуристи

Корбин ја претстави изборната програма на британските лабуристи

Претседателот на британската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, денеска ја претстави програмата на својата партија ветувајќи радикални промени и нов договор за Брегзит, доколку победи на вонредните парламентарни избори закажани за 12 декември.

Програмата на лабуристите, што е оценета како премногу левичарска, предвидува серија национализации, а за Брегзит се наведува нов договор со Европската унија (ЕУ).

Корбин рече дека граѓаните треба да гласаат за тој договор на референдумот што би бил организиран во рок од шест месеци.

На тоа гласање Британците ќе можат да одлучат дали се за договор за Брегзит или за останување на земјата во ЕУ.

Според анкетите, лабуристичката партија засега е втора далеку зад владеачката Конзервативна партија на прмиерот Борос Џонсон.

Коронавирус