вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Вести

Конзервативците ја рушат Тереза Меј?

Конзервативците ја рушат Тереза Меј?

Членови на Конзервативната партија на британската прва министерка, Тереза Меј можеби обезбедиле поддршка од доволен број членови на таа партија за гласање на доверба на премиерката.

Ова го наведува политичкиот уредник на Би-Би-Си, Лора Кунсберг, откако двајца високи министри во владата си поднесоа оставка.

-Се зборува дека торијските пратеници достигнале магичен број од 48 писма, за да издејствуваат гласање за доверба – нема начин да се дознае дали е тоа точно – до состанокот во 17:30, напиша Кунсберг на Твитер.

За воопшто да се гласа доверба на премиерката, потребно е 15 отсто од членовите на парламентот од Конзервативната партија на Тереза Меј да напишат писмо до претседавачкиот, таканаречен, „комитет 1922“ на таа партија, објаснува Ројтерс.

Конзервативците во моментот имаат 316 членови во Парламент, така што потребни е 48 од нив да напишат такви писма за да ја оспорат Меј, пишува британската новинска агенција, додавајќи дека „комитетот 1922“ треба да се состане денеска.

Коронавирус