сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Конгоанскиот воен лидер осуден на 30 години затвор

Конгоанскиот воен лидер осуден на 30 години затвор

Меѓународниот кривичен суд денеска го осуди конгоанскиот воен лидер Боско Нтаганда, познат како „Терминатор“, на 30 години затвор, откако беше осуден за злосторства, вклучувајќи убиство, силување и сексуално ропство.

Нтаганда во јули беше прогласен за виновен по 18 точки од обвинението за воени злосторства и злосторства против човештвото во етничкиот конфликт во регионот Конго во 2002-2003 година.

Коронавирус