среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 169
home Вести

Компанијата на Безос ќе ја носи првата жена на Месечината

Компанијата на Безос ќе ја носи првата жена на Месечината

Милијардерот Џеф Безос најави дека неговата компанија Блу Ориџин (Blue Origin) ќе ја однесе првата жена на Месечината.

– Ова е моторот (BE-7) што ќе ја однесе првата жена на Месечината, објави Безос на Инстаграм, со снимка од проверката на моторот во центарот за испитување на американската вселенска агенција НАСА во Алабама.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos)

„Блу Ориџин“ со години го развива моторот BE-7 и конкурира со компаниите на Илон Mаск Спејс Икс и Дајнетикс за договор за изградба на следниот систем на НАСА за слетување на Месечината.

Коронавирус