понеделник, 17. февруари 2020. Вести денес: 0
home Вести

Колумбија забрани поддржувачи на Мадуро да пазаруваат во таа држава

Колумбија забрани поддржувачи на Мадуро да пазаруваат во таа држава

Миграциската служба на Колумбија објави денеска дека укинала одлука за еднодневен престој на 300 венецуелски политичари и нивни роднини кои го поддржуваат претседателот Николас Мадуро.

– Не е разбирливо, додека лица од Венецуела мигрираат заради глад и основни потреби поддржувачи на диктатурата да ги користат тие привилегии и да влегуваат во нашата држава и да пазаруваат како и за други работи, изјави директорот на колумбиската миграциска служба Кристијан Кругер.

Меѓу луѓето на кои им е забрането да користат пропусници за влегување во Колумбија се Вуелма Мора, поранешен гувернер на венецуелската држава Тачира, гувернерот на Сулија, Ерика Фариас и градоначалникот на Каракас, Сандра Облитас.

Во Колумбија се најголем дел од окоу 800.000 Венецуелци кои ја напуштиле татковината заради политичката криза. Според некои податоци, за време на мандатите на покојниот претседател Хуго Чавес и сегашниот Николас Мадуро од Венецуела емигрирале четири милиони луѓе.