петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 179
home Вести

Колумбиец уапсен на Јамајка под сомнение дека го уби претседателот на Хаити

Колумбиец уапсен на Јамајка под сомнение дека го уби претседателот на Хаити

Уапсен е осомничениот за атентатот врз претседателот на Хаити, Жовнел Моиз.

Жованел Моиз беше убиен на 7 јули годинава во главниот град на Хаити, Порт-о-Пренс.

Властите на Хаити објавија дека во истрагата за убиствиото, на Јамајка бил упасен колумбиски државјанин, кој се смета за осомничен за убиството на претседателот на Хаити.