среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Која е моментално најскапата валута во светот?

Која е моментално најскапата валута во светот?

Аналитичарите на Дојче банк забележуваат дека доларот во моментов е најскапата валута во светот, а бројот на долги позиции е најголем од врвот на епидемијата.

Тие предвидуваат дека доларот ќе падне на 1,10 долари за евро во наредните месеци, пред да дојде до паритет со еврото.

Доларот во последната недела ослабе за речиси три отсто, особено во однос на швајцарскиот франк, кој е највисок на неделно ниво во последните нешто повеќе од три години.

Коронавирус