среда, 15. јули 2020. Вести денес: 131
ИЗБОРИ 2020

Излезност до 11 часот: 11,90%, гласале 215,931 граѓани

home Вести

Кога дознале што има во ковчезите решиле празни да ги спуштат- погребани жртвите од авионската несреќа во Етиопија (ФОТО)

Кога дознале што има во ковчезите решиле празни да ги спуштат- погребани жртвите од авионската несреќа во Етиопија (ФОТО)

Илјадници граѓани и членови на семејствата се собраа на заедничкиот погреб за жртвите на настраданите во недамнешната авионска несреќа во близина на главниот етиописки град, Адис Абебе.

Авионот „Етопиан ерлајнс“ пред седум дена се сруши на летот од Адис Абабе во Најроби, а загинаа сите 157 патници и членови на екипажот, државјани на 35 земји.

Членовите на семејствата и граѓаните учествуваа во масовниот погреб, по кој во земјата беа спуштени 17 празни сандаци, наведе агенцијата „Анадолија“.

Процесот за идентификација на жртвите ќе трае неколку месеци, а власта вчера, на семејствата на починатите започна да им дава вреќи со изгорена земја од местото каде што падна авионот на „Етиопијан ерлајнс“.

Семејствата се надеваат дека наскоро ќе ги добијат посмртните останки на настраданите.