сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија отстранета од црната листа на ОН

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија отстранета од црната листа на ОН

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја отстрани воената коалиција предводена од Саудиска Арабија од црната листа на Обединетите нации, неколку години откако беше ставена на списокот поради убиства и повредување деца во Јемен.

Коалицијата уби или повреди 222 деца во Јемен минатата година, напиша Гутереш во годишниот извештај до Советот за безбедност на ООН. Тој рече дека бунтовниците Хути биле одговорни за 313 такви дела, а владата на Јемен за 96 и обете остануваат на црниот список.

Меѓутоа, Гутереш рече дека коалицијата ќе биде под надзор една година и „секаков неуспех“ да се намали смртноста кај децата ќе резултира со повторно ставање на црната листа следната година.

Локални избори 2021