вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 45
home Вести

Коалицијата на Меркел претрпе загуби на регионалните избори во Хасен

Коалицијата на Меркел претрпе загуби на регионалните избори во Хасен

Владејачките партии во Германија претрпеа големи загуби на регионалните избори во Хесен, покажуваат првичните резултати.

Центро-десничарската партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел,  и центро-левичарската СПД на Андреа Налес, добија за десет насто помалку гласови, во спредба со минатите избори.

Во последните месеци, ЦДУ и СПД ја губат поддршката на национално ниво, а коалицијата речиси дојде до колапс.

Во меѓувреме, партијата на зелените е на трето место на регионалните избори во Хесе, со освоени речиси 20 отсто од гласовите.

За прв пат, крајно-десничарската АФД ќе влезе во регионалното собрание, со освоени 12 насто од гласовите.

Изборите во Хесен се само две недели по оние во Баварија, каде партијата на Меркел претрпи огромни загуби.

Аналитичарите не исклучуваат и распад на владејачката коалиција, па дури и распишување предвремени парламентарни избори.

Коронавирус