вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Вести

Клуге: Борбата против коронавирусот се уште не е завршена

Клуге: Борбата против коронавирусот се уште не е завршена

Директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге истакна дека Европа, покрај добрите показатели, сè уште не ја завршила борбата против коронавирусот и дека сега сите земји на стариот континент мора да покажат солидарност и да работат заедно на забрзана и широка имунизација на граѓаните.

Клуге организираше видео конференција насловена „Патоказ за здравство на Западен Балкан 21-25“, на која присуствуваа министрите за здравство од Југоисточна Европа и европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји, кој истакна дека по пандемијата, во јавното здравство, но и во сите други области ништо повеќе нема да биде исто.

Верхеји најави и програма за поддршка на здравствените системи на земјите од Југоисточна Европа, во вредност од 28 милијарди евра, до 2025 година, со цел да се надминат последиците од пандемијата и понатамошно подобрување на здравствените системи, се додава во соопштението. (МИА)

Коронавирус