недела, 1. август 2021. Вести денес: 0
home Вести

Клиниките во ЕУ се подготвуваат за вториот бран на пандемијата

Клиниките во ЕУ се подготвуваат за вториот бран на пандемијата

Болниците во ЕУ се подготвуваат за вториот бран на заразата со коронавирусот, преку обука на резервната работна сила и организирање на нивната мобилност.

– Ни треба здравствена армија, изјави Маурисио Чекони, претседател на Европското здружение за интензивна медицина и шеф на одделот за интензивна нега во болница во Милано.

Како што јавија германските медиуми, тој потенцира дека, ако дојде до уште еден голем бран, болниците треба да бидат подготвени

Коронавирус