понеделник, 9. декември 2019. Вести денес: 43
home Вести

ЌЕ ВЕ ОБЛЕАТ СОЛЗИ: Татко и ќерка прегрнати се удавија во река- не успеале да го сонуваат американскиот сон (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО)

ЌЕ ВЕ ОБЛЕАТ СОЛЗИ: Татко и ќерка прегрнати се удавија во река- не успеале да го сонуваат американскиот сон (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО)

Светот е шокиран од фотографиите објавени во светот денес на безживотните тела на таткото и ќерката кои гушнати лежат на брегот на реката Рио Гранде на мексиканско-американската граница. Сонот да стасаат до Америка завршил во водите на Рио Гранде кога таткото, 26-годишниот Оскар Алберто Мартинез Рамирез и неговата двегодишна ќерка Валерија не успеале да ја препливаат реката.

Мексиканските новинари фотографијата ја споредија со таа на Алан Курди кого морето го исфрли на брегот на островот Кос.

Несреќните татко и ќерката, која до последен момент се држела за вратот на својот татко, сакале да преминат во Тексас.

Двајцата биле од Ел Салвадор, чии власти го потврдиле идентитетот на жртвите.

Илјадници луѓе од Централна Америка се обидуваат да је преминат мексиканско-американската граница, која е заштитена од 15.000 мексикански војници со цел да спречат илегални миграција кон САД.