понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 59
home Вести

Кипарските власти задржале 35 мигранти од Сирија

Кипарските власти задржале 35 мигранти од Сирија
epa04916266 Syrian refugees who were rescued off the coast of Cyprus arriving at a designated accommodation area in the village of Kokkinotrimithia, near Nicosia, Cyprus, 06 September 2015. The Cypriot authorities rescued early this morning 115 people, including women and children, who were in distress in a small boat off Cyprus` south east coast. The ship had departed from Syria with non - combatant refugees onboard. EPA/KATIA CHRISTODOULOU

Кипарските власти информираа дека вчера задржале две групи од вкупно 35 мигранти од Сирија, кои пристигнале со бродчиња.

Првиот брод бил откриен од страна на кипарски патролен брод југоисточно од островот и 25-те мигранти биле префрлени на копно, а една бремена жена што била меѓу нив е хоспитализирана. Вториот брод со 10 мигранти пловел северозападно од Кипар, и тие се испратени во мигрантски центар. Во петокот беа задржани уште 24 Сиријци, кои исто така пристигнале со брод до Кипар.

Иако се наоѓа блиску до Сирија, Кипар обично не е цел на поголеми групи мигранти, поради неизвесноста дали ќе може оттаму да се продолжи патот кон западна Европа.