петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Кинеско МНР: Кина не сака нови конфликти на границата со Индија

Кинеско МНР: Кина не сака нови конфликти на границата со Индија

Кина денеска соопшти дека не сака нови конфликти на границата со Индија и додаде дека двете држави се обидуваат да ја решат ситуацијата преку дијалог.

Според портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Џао Лиџијан, Кина не е виновна за конфликтот.

Тој рече дека состојбата на границата е стабилна и под контрола.

Во судирите што избувнаа во понеделникот меѓу индиските и кинеските војници на спорната граница на Хималаите загинаа 20 индиски војници. 

Локални избори 2021