четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 86
home Вести

Кинеските производители на вакцини сакаат да бидат дел од Ковакс

Кинеските производители на вакцини сакаат да бидат дел од Ковакс

Кинеските производители на вакцини – Синовак, Синофарм и Кансино Био – поднеле барање да бидат дел од Ковакс системот, глобална програма организирана од Светската здравствена организација, изјави денеска кинеската министерка за надворешни работи Хуа Чунјинг.

Освен 172 земји во светот, дел од Ковакс се и вакцините Иновио (САД, фаза 2), Модерна (САД, фаза 3), КјурВак (фаза 1), Институтот Пастер/Мер, Тем/САД/Австрија (претклиничка фаза), АстраЗенека/Оксфорд (Фаза 3), Универзитет Хонг Конг (Фаза 3), Новавакс (Фаза 1), Кловер Бајофармацеутикалс (Фаза 1), Универзитет Квинсленд (Фаза 1), пишува на веб-страницата на Светската здравствена организација (СЗО).

Се додава и дека уште девет кандидати се во фаза на проценка за влегување во системот Ковакс – две вакцини од Кина, две од САД, една од Јужна Кореја, една од Велика Британија и една глобална.

Коронавирус