среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 69
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Кинески научници од бакар прават злато

Кинески научници од бакар прават злато

Илјадници години алхемичарите се обидуваат обичен метал да претворат во скапоцен метал, пред се во злато.

Кинеските научници најверојатно успеаја во тоа.

Група научници од Институтот за физичка хемија Далијан објавија истражување во списанието „Сајанс адвансес“ (Science Advances), каде ја објаснуваат постапката со која успеале бакар да претворат во материјал, кој „речиси е идентичен“ на златото и среброто.

Металот што е добиен со експериментот може да служи како катализатор за реакција при производството на алкохол од јаглен, нешто што само можат да го постигнат благородните метали, како златото.

Во научниот труд се истакнува дека новиот материјал на база на евтин бакар може да го замени скапото злато и сребро во производството на електронските уреди.