недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Кинеската вакцина против Ковид-19 ќе се тестира во Русија

Кинеската вакцина против Ковид-19 ќе се тестира во Русија

Властите во Русија денеска дозволија на нејзина територија да се тестира кинеската вакцина Ад5-Нцов против Ковид-19.

Во клиничкото тестирање ќе учествуваат 8.000 волонтери.

Вакцината Ад5-Нцов е произведена од компанијата „КанСино Биолоџигс“, а на нејзиниот развој учествуваа кинеските научници кои работат за армијата.

Коронавирус