понеделник, 1. март 2021. Вести денес: 0
home Вести

Кинеската армија му објави војна на коронавирусот: Воените лекари во акција (ВИДЕО)

Кинеската армија му објави војна на коронавирусот: Воените лекари во акција (ВИДЕО)

Кинескиот претседател Си Џипинг му издаде наредба на Народно ослободителната армија веднаш да тргне во акција.

Медицинските тимови под целосна опрема веднаш тргна кон транспортните авиони, а некои лекари веќе и пристигна во Вухан.

Инаку, поради ширењето на коронавирусот во кинескиот град Вухан, на вториот ден од карантинот, во пресрет на одбележувањето на кинеската Нова година, улиците и шопинг центрите се празни, а граѓаните со часови чекаат за преглед во болниците.

Во градот со 11 милиони жители затворени се железничките и метро станиците, како и аеродромот, додека патиштата не се целосно затворени. Полицијата ги проверува возилата кои влегуваат и излегуваат од градот.

Продавниците се испразнети, поради обемното снабдување со намирници кои луѓето ги набавуваат во случај на продолжена изолација.

Како што пренесува Си-Ен-Ен, болниците се претрупани со пациенти, кои доаѓаат со маски на лицето, а медицинските лица се во заштитни одела.

Во пресрет на кинеската Нова година, сообраќајот е прекинат во најмалку 10 градови со популација од 33 милиони луѓе – Вухан, каде што е откриен вирусот и девет соседни градови во кинеската провинција Хубеи.

Од коронавирусот досега починаа 26 луѓе, а заразени се повеќе од 800.

Во училиштата е продолжен зимскиот распуст, а Министерството за образование забрани јавни собири или испити.

Коронавирус