четврток, 8. јуни 2023. Вести денес: 14
home Вести

Кина стави во затвор стотици службеници кои не се справиле со прекршувањата на еколошките прописи

Кина стави во затвор стотици службеници кои не се справиле со прекршувањата на еколошките прописи

Кинеските власти ставиле во затвор стотици кинески чиновници кои не успеале да се справат со прекршувањата на прописите за заштита на животната средина откриени за време на инспекцијата минатата година, соопшти кинеското Министерство за животна средина.

Вкупно 4.305 лица во 10 провинции и области се сметаат за одговорни за неуспех да се справат со прекршоците. Некои се затворени, а на други им е наложена парична казна.

Кон крајот на мај инспектори на централната Влада почнаа повторно да ги проверуваат случаите на прекршоци констатирани при националната еколошка ревизија минатата година, и открија дека многу проблеми останале нерешени или не биле решение како што треба.

Казните за овие прекршоци изнесуваат вкупно 510 милиони јуани (77,13 милиони долари) и се наложени на прекршители во 10 области. Проверката вклучувала 28.076 случаи на прекршување на одредбите.

Кина веќе пет години води борба со загадувањето и претседателот Си Џинпинг во мај вети дека ќе ја искористи целата моќ на Комунистичката партија за да се справи со долготрајните еколошки проблеми во земјата.