недела, 5. јули 2020. Вести денес: 137
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Кина: Се урна рудник, загинаа најмалку 21 рудар

Кина: Се урна рудник, загинаа најмалку 21 рудар

Најмалку 21 рудар загинаа откако се урна рудник во северниот дел од Кина, соопштија влатите во градот Шенму во провинцијата Шанси.

Спасени се 66 рудари, нагласуваат локалните власти.

Иако бројот на несреќи во кинески рудници во изминатата деценија е намален, Кина е и понатаму во врвот на листата по број на настрадани во рудници.

Парламентарни избори 2020