понеделник, 25. септември 2023. Вести денес: 112
home Вести

Кина: САД ни држат нож под грло во трговскиот спор

Кина: САД ни држат нож под грло во трговскиот спор
epa06900864 A Yang Ming Marine container ship is docked at the Keelung Harbour in Keelung, northern Taiwan, 04 July 2018 (Issued on 20 July 2018). On 20 July, the Economics Ministry announced that Taiwan's June export orders hit 40 billion US dollars, down 0.1 percent year on year, due to the rise of raw material prices and sluggish hi-tech orders. However. Taiwan's first-half export orders reached a record 238 billion US dollars. EPA-EFE/DAVID CHANG

Со воведувањето царини за увоз на кинески стоки, САД и „држат нож под грлото“ на Кина, изјави кинескиот заменик министер за трговија Ванг Џувен, оценувајќи дека и двете земји губат во трговската војна.

– Не може да се каже дека досегашните преговори беа бескорисни, но САД го напуштија принципот на меѓусебно разбирање со Кина, изјави Ванг.

Трговската војна почна со воведувањето на американските царини за увоз на челик и алуминиум, по што Кина воведе царини за американски земјоделски и други производи, со што се нарушија односите меѓу двете најголеми економии во светот.

– Одредени сили во САД упатуваат неосновани обвинувања на сметка на Кина, со што се затру атмосферата на кинеско-американските односи, изјави кинескиот министер за надворшени работи Ванг Ји.