петок, 3. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Кина нема да учествува во руско-американските преговори за нуклеарно разоружување

Кина нема да учествува во руско-американските преговори за нуклеарно разоружување

Кина никогаш нема да се приклучи на разговорите со Руската Федерација и Соединетите Американски Држави за нуклеарно разоружување, изјави пензионираниот генерал-мајор и директор на Центарот за кинеско-американски односи во Академијата за воени науки при Народноослободителната војска на Кина, Јао Јунжу на меѓународен форум во Пекинг.

– Мислам дека Кина никогаш нема да се согласи да се приклучи на трилатералните разговори за разоружување со Русија и САД, бидејќи имаме различни големини (нуклеарен арсенал). САД и Русија имаат огромен арсенал, а Кина има мал арсенал, рече Јао Јунџу на маргините на експертската конференција за ова прашање во Пекинг.

Според неа, во такви услови, приклучувањето кон трипартитниот договор со Русија и САД нема да биде целосно фер кон Кина.

Во исто време, таа нагласи дека Кина строго се придржува до политиката на неупотреба на нуклеарно оружје и таа политика не може лесно да се промени.

Коронавирус