среда, 23. јуни 2021. Вести денес: 140
home Вести

Кина не прифаќа меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Кина не прифаќа меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Пекинг не ги прифаќа повиците во Кина да се спроведе независна меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот, изјави кинеската амбасадорка во Велика Британија Чен Вен.

Таа за Би-Би-Си истакна дека повиците да се спроведе таква истрага се политички мотивирани.
Чен рече дека таквата истрага ги ги одвратила кинеските власти од борбата против пандемијата на Ковид-19.

Таа предупреди дека бројните непотврдени теории и дезинформации за појавата на коронавирусот се нешто слично на „политички вирус“, кој е поопасен од Ковид-19.

ЕУРО 2020

Македонија