понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 21
home Вести

Кина минатата година извела 220 милијарди заштитини маски

Кина минатата година извела 220 милијарди заштитини маски

Кина во текот на минатата година извезла поголемо количество заштитна медицинска опрема, во кое се вклучени и над 220 милијарди заштитни маски.

Според Министерството за трговија, Кина меѓудругото извезла и 2,3 милијарди дополнителна заштитна опрема и една милијарда тестови за коронавирус.

-Кина даде значителен придонес во глобалната борба против пандемијата, изјави високиот кинески официјален претставник Чијан Кеминг. (МИА)

ЕУРО 2020

Македонија