сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Кина користи дронови за предупредување на граѓаните од коронавирусот

Кина користи дронови за предупредување на граѓаните од коронавирусот

Кинеските власти почнаа да користат дронови со спикерфони, со цел да ги предупредат граѓаните да носат заштитни маски.

Одлуката е донесена поради ширењето на коронавирусот.

Досега од вирусот починалле 305 лица, а повеќе од 14.000 се заразени.

Еден смртен случај е регистриран надвор од Кина, на Филипините, каде почина еден од двајцата кинески државјани кои беа заразени од новиот вирус.

Коронавирус