петок, 4. декември 2020. Вести денес: 50
home Вести

Кина ќе го затвори Конзулатот на САД во Сечуан

Кина ќе го затвори Конзулатот на САД во Сечуан

Кина размислува да го затвори Конзулатот на САД во Ченгду, кој е главен град на кинеската провинција Сечуан, објави „Саут Чајна морнинг пост“ повикувајќи се на неименувани извори.

Покрај во Ченгду, во континенталниот дел на Кина има уште четири американски конзулати – во Гуангџоу, во Шангај, во Шенјанг и во Вухан, заедно со Генералниот Конзулат во Хонг Конф и Макао.

Исто така Кина размислува за затворање на Американскиoт конзулат во Вухан.

Конзулатот на САД во Ченгду е отворен во 1985 година како стретешки важен дипломатски објект во југозападниот регион на Кина.

Вашингтон вчера нареди затворање на Кинескиот конзулат во Хјустон поради „заштита на интелектуалната сопственост и личните информации“, а американскиот претседател Доналд Трамп најави дека можно е да бидат преземени слични мерки и за другите кинески дипломатски мисии.

Коронавирус