петок, 30. септември 2022. Вести денес: 70
Во живо

„Промените се случуваат, секогаш со народот“: Мицкоски во посета на општина Јегуновце

home Вести

Кина ја одобри вакцината Синофарм за деца постари од 3 години

Кина ја одобри вакцината Синофарм за деца постари од 3 години

Вакцината против коронавирусот на компанијата Синофарм, која ја разви Пекинскиот институт за биолошки производи, доби одобрување за употреба во Кина на деца постари од 3 години.

Одлуката ја соопшти главниот експерт во Кинескиот центар за контрола и превенција на болести, Шао Јиминг, пренесува Ројтерс.

Кина пред шест дена ја одобри вакцината на компанијата Синовак за итна употреба за деца кои имаат од 3 до 17 години.

Коронавирус