вторник, 1. декември 2020. Вести денес: 2
home Вести

Кина: Досега 563 починати од коронавирусот

Кина: Досега 563 починати од коронавирусот

Во последните 24 часа од коронавирусот во Кина починале уште 73 лица, со што вкуниот број на жртви од заразата сега се зголеми на 563, соопшти денеска кинеската Национална здравствена комисија.

Комисијата додава дека се регситрирани уште 3.694 нови случаи на болеста, па сега бројот на заразени со вирусот изнесува вкупно 38.018 лица, кавија британските медиуми.

Коронавирус