вторник, 20. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

Кина бара помош во лекови од ЕУ поради коронавирусот

Кина бара помош во лекови од ЕУ поради коронавирусот

Кинескиот премиер Ли Кечијанг денеска разговараше со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и побара помош во лекови поради коронавирусот.

Тој изрази надеж дека од ЕУ ќе купи резерви на лекови преку комерцијални канали.

Досега бројот на починати од коронавирусот достигна 259 луѓе, а речиси 12.000 лица се заразени низ светот.

Коронавирус