среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 179
home Вести

Кина: 9 починати од вирусот убиец, потврдени 440 нови случаи

Кина: 9 починати од вирусот убиец, потврдени 440 нови случаи

Кинеската државна комисија за здравство денеска соопшти дека заклучно со вчерашниот ден потврдени се 440 нови случаи на инфекција со коронавирус во 13 кинески провинции. Потврдени се девет смртни случаи и има докази за дека се пренесува со дишење од пациент на пациент.

Претходно беше објавено дека, заклучно со вчерашниот ден, имало пријавени повеќе од 300 случаи.  Епидемијата се шири во градовите Пекинг и Шангај, со потврдени случаи во Тајланд, Јужна Кореја, Јапонија, Тајван, Макао и САД.

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе одржи итен состанок по повод новиот корона вирус.

– Веќе е регистрирано пренесување на вирусот и инфекцијата од човек на човек. Докажано е дека болеста се пренесува преку респираторниот тракт и оти вирусот мутира, изјави директорот на Националната здравствена комисија Ли Бин.

Сите деветмина од починатите пациенти се од покраината Хубеи, која е најпогодена. Властите ги повикуваат граѓаните да избегнуваат јавни собири.

Стравот од епидемија се шири бидејќи милиони Кинези оваа недела ќе патуваат во своите домови за да ја прослават кинеската Нова година в сабота.

Новиот вирус е од групата вируси што предизвикуваат САРС, болест од која во 2002 и 2003 година починаа 800 луѓе во целиот свет, и која исто така потекна од Кина.

Локални избори 2021