четврток, 27. јануари 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Повторно над 2.000 заболени од коронавирус во земјава

home Вести

Ким Џонг-ун е незадоволен од економските реформи

Ким Џонг-ун е незадоволен од економските реформи

Посетите на фабрики се чести, но овој пат севернокроејскиот лидер Ким Џон-ун е ужаснат од она што го видел.

Ким упатил низа критики кон функционерите ширум земјата поради одложување на завршетокот на економските проекти.

Државниот лидер обично ја фали работата на службениците за време на посетата на фабрики, но овој пат тоа не се случи.

Државните медиуми пренесуваат дека „занемел“ откако увидел дека се завршено само 70 отсто од екетраните кои ги посетил, и оти бил „ужаснат“ од банските кади со топла вода кои биле „повалкани од рибните резервоари“.

На Пјогјанг економскиот напредок долго му беше на второ место, зад развојот на нуклеарното наоружување.

Во најновата инспекција Ким посети четири локации во областа Северен Хамгјонг, на границата со Кина.

Коронавирус