четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 191
home Вести

Киднаперот од синагогата во Тексас бил британски државјанин

Киднаперот од синагогата во Тексас бил британски државјанин

Британското Министерство за надворешни работи потврди дека човекот кој зеде заложници во синагогата во градот Колвил во Тексас е британски државјанин.

За тоа индиректно сведочи фактот дека напаѓачот зборувал со силен британски акцент.

Киднаперот, кој во синагога во Тексас зеде четири лица за заложници, мешу кои и рабин, беше ликвидиран од безбедносните сили. Никој од заложниците не е повреден.

Коронавирус